Czy jesteś tchórzem, Albercie?

Autor: Gunilla Bergström

Wydawnictwo: Zakamarki

Albert unika konfliktów, nie znosi awantur i bójek. Jeśli już jednak do jakichś dochodzi  – Albert poddaje się na samym początku (to jego niezawodna sztuczka, aby bójka natychmiast się zakończyła). Niektórzy mogą myśleć, że chłopiec jest słaby albo że jest wyjątkowo grzecznym dzieckiem. A Albert po prostu nie chce się bić. Czy przyznanie tego przed kolegami nada mu łatkę tchórza czy też stanie się przyczyną podziwu dla jego odwagi?

Różowa walizka

Autor: Susie Morgenstern

Wydawnictwo: Adamada

Czym można obdarować chłopca, którego przyjścia na świat cała rodzina niecierpliwie wyczekiwała od dawna? Z pewnością będzie to coś wspaniałego, być może markowego, precyzyjnie dopasowanego do owej okoliczności. Wściekle różowa walizka, którą babcia ofiarowuje noworodkowi, na pierwszy rzut oka nie wydaje się spełniać żadnego z tych kryteriów. Nietypowy podarek wzbudza dezaprobatę, a nawet oburzenie niektórych członków rodziny, zwłaszcza gdy staje się ulubionym, nierozłącznym towarzyszem małego (a później coraz starszego) Beniamina.
„Różowa walizka” to niezwykła książka, pokazująca moc stereotypów w które jesteśmy wikłani, gdy dorastamy, a także pięknie przedstawiająca siłę dziecięcej wyobraźni i nieskrępowanej radości odkrywania.

Lalka Lolka

Autor: Katarzyna Bogucka

Wydawnictwo: Ładne Halo

Rzecz o stereotypach z polskiego podwórka. Na kogo wyrośnie mały Lolek? Czy ma szansę stać się kreatorem mody na miarę Karla Lagerfelda lub Christiana Diora? Niełatwa to sprawa, nawet dla utalentowanego chłopca, gdy zewsząd atakują krytyczne hasła na temat tak bardzo nieodpowiedniej zabawki dla chłopca, jak – o zgrozo – lalka! W książce na szczególną uwagę zasługują niezwykłe, utrzymane w retro stylu ilustracje autorki – Katarzyny Boguckiej.

Igor i lalki

Autor: Pija Lindenbaum

Wydawnictwo: Zakamarki

Igor jest zwyczajnym przedszkolakiem. Całkiem nieźle gra w piłkę nożną i chętnie bierze udział w podwórkowych zapasach, ale oprócz typowo chłopięcych zabaw czasami ma ochotę pobawić się lalkami. Coś jednak sprawia, że wstydzi się do tego otwarcie przyznać. Któregoś dnia postanawia jednak wziąć z domu swoją lalkę i przyłączyć się do zabaw z dziewczynkami. Te (po wstępnej niechęci) w końcu pozwalają mu dołączyć do swojego świata, w którym lalka może powtórnie ożyć, aby urodzić…klopsika! Co na to koledzy Igora? Co zrobią, gdy przypadkiem odnajdą zaginionego członka swojej drużyny w kąciku lalek?

Chłopak w sukience

Autor: Dawid Walliams

Wydawnictwo: Mała Kurka

Dennis to 12-letni chłopak, najmłodszy z trójki braci wychowywanych przez samotnego ojca. W tej przepełnionej męskim czynnikiem rodzinie brak miejsca na wrażliwość i zainteresowania odbiegające od typowo chłopięcych. Nic dziwnego, że Dennis ukrywa swoje hobby – modę. Nie świadczy to bynajmniej o tym, że chłopiec wolałby być dziewczyną. Barwne stroje są dla niego ucieczką od zwyczajnego życia – nie rozumie zatem, dlaczego mają być one ( jak i wiele innych rzeczy) zarezerwowane wyłącznie dla dziewczyn? Niestety otoczenie okazuje się bezlitosne wobec takich „pomysłów”, co prowadzi m.in. do wyrzucenia chłopaka z drużyny piłkarskiej. Na szczęście jest i dobra strona sytuacji – Dennis dowiaduje się, że ma prawdziwego przyjaciela, który będzie stał za nim murem, bez względu na wszystko.

[włóczykij]

Bądź na bieżąco

Wykorzystano ikony stworzone przez Freepik z serwisu www.flaticon.com na licencji CC 3.0 BY