Paproch

Autor: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo: Hokus-Pokus

Komu podobały się niecodzienne bajki Tiny Oziewicz „O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką” powinien obowiązkowo przygarnąć i „Paprocha”. W jednym tomie młody czytelnik dostaje aż trzy poetyckie historie, które w niezwykły sposób dotykają tajemnicy ludzkiego życia. Tytułowy Paproch z kłaczków i niteczek, którego życie nabiera barw, gdy poznaje przebojowego Koralika, rozpoczyna intymną podróż do wnętrza naszej duszy i niepokojącego pytania, czy naprawdę żyjemy tak, jak tego pragniemy. Głębię opowieści podkreślają piękne, tajemnicze ilustracje Marii Ekier.

Opowieści spod podłogi

Autor: Justyna Bednarek

Wydawnictwo: Egmont

Trzypoziomowa seria do samodzielnego czytania o przygodach kłaczków kurzu wyszła spod pióra znakomitej Justyny Bednarek, która jak nikt inny potrafi ożywiać przedmioty martwe. Kudełek i Grubelek wprowadzą dzieci nie tylko w świat literek, ale także przyjaźni i niebezpiecznych przygód, których miejscem będzie między innymi bezkresny dywan. To także ciepła ilustracja prawdziwego domu, który potrzebuje czegoś więcej niż podłogi, ścian i sufitu, by dać schronienie.

Draka Ekonieboraka

Autor: Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba, ilustr. Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Albus

A teraz o śmieciach na poważnie, choć nie bez humoru. Mądra książka dla przedszkolaków, która rozprawia się z ekologicznymi grzechami przeciętnego Kowalskiego. Dzięki łatwemu tekstowi i ciekawej grafice nieocenionej Emilii Dziubak dzieci nauczą się podstawowych zasad segregacji śmieci, oszczędzania wody i szanowania energii elektrycznej. Wszystko wytłumaczone w mądry, logiczny sposób, aby dzieci od małego uczyły się, że dbanie o środowisko nie jest kłopotliwym obowiązkiem, ale przywilejem i wpływa na jakość całego naszego życia.

Mądra Mysz. Mam przyjaciela śmieciarza

Autor: Susanne Schürmann, ilustr. Ralf Butschkow

Wydawnictwo: Media Rodzina

Razem z bohaterką książki poznajemy sekrety pracy Mikołaja, który zatrudniony jest w miejskim przedsiębiorstwie oczyszczania miasta. Mikołaj ma bardzo odpowiedzialną pracę, ponieważ dba nie tylko o porządek, ale i bezpieczeństwo mieszkańców. Z książeczki dowiemy się, co dzieje się ze śmieciami, które wyrzucamy do osiedlowego kosza, jakie pojazdy dbają o czystość miejskich ulic, a także jak robi się kompost i do czego w ogóle się go używa. Na końcu książeczek z serii Mądra Mysz znajdziecie proste zadania do wykonania, które ćwiczą spostrzegawczość przedszkolaków.

Recykling i odpadki. Książka z okienkami

Autor: Alex Frith, ilustr. Allen Peter

Wydawnictwo: Olesiejuk

Zapoczątkowane w poprzedniej książeczce tematy tu znajdują swoje rozwinięcie. Książka, choć pozornie przeznaczona dla młodszych dzieci, zaspokaja ciekawość także starszych ekologów. W każdym okienku znajdują się historyczne ciekawostki i specjalistyczne informacje dotyczące recyklingu, segregacji śmieci, systemu sprzątania miasta, budowy sortowni, a także dalszego życia przetworzonych odpadków. Z wiedzy tej skorzystają także rodzice!

[filifionka]

Bądź na bieżąco

Wykorzystano ikony stworzone przez Freepik z serwisu www.flaticon.com na licencji CC 3.0 BY