Pelikan. Opowieść z miasta.

Autor: Leena Krohn

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Mama mówi, że nie wolno śmiać się z pana Hyyryläinena: „jego wygląd zewnętrzny pozostawia w prawdzie nieco do życzenia, ten worek szyjny i tak dalej…Ale nie można wpatrywać się w ludzi z takiego powodu”. Tylko, że Emil nie próbuje go wyśmiewać – jako jedyny widzi, że sąsiad tak naprawdę jest… ptakiem.  Skąd wziął się w mieście ten niezwykły „mężczyzna”? Z jakiego powodu porzucił swoje życie na południowym wybrzeżu, wśród rodziny i przyjaciół ? Co tak bardzo zafascynowało go w ludziach, że sam postanowił zostać człowiekiem? Czy będzie on w stanie uciec od swojej prawdziwej natury i czy -być może- naprawdę stanie się człowiekiem, już na zawsze?

Dom nie z tej ziemi

Autor: Małgorzata Strękowska- Zaremba

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Z dziury w ziemi wyrasta dom, pozornie nieróżniący się od pozostałych. Zwykły, żółty dom, z kwiatami w oknach i z ogrodem. Nikt nie dostrzega w nim nic dziwnego. Czym się różni? Między innymi tym, że nie rzuca cienia na ulicę, lecz „zasysa” go do swego środka. Kim jest dziewczynka, która ma w oczach nieustannie odbicie tego domu? Dlaczego twierdzi, że dom jest niebezpieczny i krzywdzi swoich mieszkańców? Z jakiego powodu książka ta znalazła swe miejsce w kategorii ucieczka – zrozumie każdy, kto przeczyta ją do końca (prawdopodobnie jednym tchem). Piękna, ważna pozycja dla dzieci i dla dorosłych.

Doris ma dość

Autor: Pija Lindenbaum

Wydawnictwo: Zakamarki

Kto lubi być przymuszany do przebierania się w niewygodne rzeczy, gdy jest się już ubrany w ulubiony marynarski strój? Lub do spędzania czasu w narzucony przez dorosłych, przeokropnie nudny sposób (podczas gdy można by zrobić tyle niesamowitych rzeczy!)? Doris ma tego po dziurki w nosie, Doris ma dość! Ucieka. Czy wynikną z tego jakieś konsekwencje? Kogo spotka na swej drodze i jak spędzi czas nieograniczona żadnymi nakazami i zakazami?

Slash

Autor: Natalia Osińska

Wydawnictwo: Agora

Leon i Tosiek to niezwykła para. Tak właściwie – Tosiek jeszcze do niedawna był Antoniną. Jednak nie jest to jedyna trudność z jaką przychodzi im się mierzyć. Jak potoczy się ta niełatwa, pełna sprzeczności relacja ludzi, którzy wciąż poszukują samych siebie? Książka ta pokazuje, że każdy z nas od czegoś ucieka – niektórzy od smutku, samotności, bardzo wielu od prawdy, odpowiedzialności, strachu… Dokąd prowadzi ucieczka? I czy można uciekać w nieskończoność? Dobra, aktualna pozycja książkowa dla nastolatków.

Cześć, wilki!

Autor: Dorota Kassjanowicz

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Filip, odganiany przez mamę od komputera, aby uciec od wakacyjnej nudy chętnie odwiedza na rowerze odległe osiedle na którym mieszka jego ciocia – pisarka. To dzięki jej trosce – pełnej szacunku i poszanowania wolności młodego człowieka –  Filip zaczyna pisać opowiadanie. Czy jest to jedynie sposób na zabicie czasu? Przed czym lub kim może uciekać jedenastolatek do krainy wyobraźni i historii o zaginionym księciu? „Cześć, wilki!” to książka mówiąca o sile wyobraźni, która potrafi ocalić i poprzez metafory zrozumieć otaczający świat, a nawet stworzyć go na nowo, gdy ten, który znamy, nas zawodzi.

 

 

[włóczykij]

Bądź na bieżąco

Wykorzystano ikony stworzone przez Freepik z serwisu www.flaticon.com na licencji CC 3.0 BY