redAKCJA!

Wspólny projekt księgarni mała Buka i grupy wydawniczej Cogito popularyzował czytelnictwo i rozwój lokalny. W księgarni powstała redakcja, owocem pracy której było wydanie pierwszego numeru lokalnej gazety. Każda redAKCJA stworzyła własne wydawnictwo, odpowiadając za wszystkie jego aspekty: od tworzenia tekstów, aż po promocję. W projekcie wzięły udział dzieci w wieku 7-12 lat.

Projekt realizowany w terminie 1.10 – 31.12.2017

Spotkania są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu RedAkcja, do którego zaprosiło nas wydawnictwo Cogito, młodzi adepci dziennikarstwa przez niespełna dwa miesiące spotykali się w księgarni Mała Buka, aby pracować nad wydaniem pierwszego numeru czasopisma Czarna Błyskawica. Spotkania były burzliwe i pełne emocji, a wszelkie decyzje i pomysły forsowane były w sposób demokratyczny. Wspólnie ustaliliśmy, czym będziemy się zajmować, jakie rubryki stworzymy, jak będzie wyglądało logo gazety i  czego dotyczyć będą artykuły w pierwszym numerze. Rozmawialiśmy także o etyce w pracy dziennikarza, przestrzeganiu terminów, prawach autorskich i zasadach, których nie wolno łamać.
Podzieliliśmy pracę w redakcji zgodnie z pasjami, umiejętnościami i zainteresowaniami wszystkich członków zespołu. Każdy podjął się zadań, które wydawały mu się najbliższe. Redaktorzy Czarnej Błyskawicy zajęli się takimi tematami jak: przyroda, literatura, humor, wywiad, aktualności, komiks i reklama. Wspólnie ustaliliśmy, że nasza gazeta musi być interaktywna i angażować czytelników do działania. Pierwszy numer ukazał się w styczniu i egzemplarze czekają w księgarni na chętnych czytelników. Bardzo dziękujemy młodym dziennikarzom za zapał i wspólne działanie oraz profesjonalne podejście do powierzonych zadań.

A oto „Czarna Błyskawica”, dzieło naszego zespołu redakcyjnego:

Czarna_Błyskawica

Bądź na bieżąco

Wykorzystano ikony stworzone przez Freepik z serwisu www.flaticon.com na licencji CC 3.0 BY